Jazz i Grövelsjön 16-18 Augusti
– Långt i från det vanliga
Rigmor Gustafsson
Jojje Wadenius
Ida Sand
Hayati Kafe
Christina Gustafsson
Marja Mortensson
Stefan Nykvist
Svante Söderqvist Trio
Beställ biljetter här
Biljetter måste beställas och betalas snarast. Begränsat antal platser då en del konserter är kapellet som är en mindre lokal.
Programöversikt
Gilla oss på Facebook för att få uppdateringar.
Alla konserter är under tak!
Fredag 16/8
10.00 serveringen öppnar. Besökare hämtar ut pass mm
17.00 Invigning på dansbanan
17.30 Marja Mortensson på dansbanan ett kortare uppträdande i Samband med invigning.
19.00 Stefan Nykvist på dansbanan
21.00 Hayati Kafe på dansbanan
Lördag 17/8
9.00. Serveringen vid dansbanan öppnar
12.00 Marja Mortensson föreläsning i Kapellet
14.00 Jojje Wadenius – extra barnvänlig konsert!
OBS !!! Fri entré för barn mellan kl.14 -15.30 ansvarig vuxen 100:-
16.00 Marja Mortensson konsert Dansbanan
17.30 Christina Gustavsson workshop i Kapellet
20.00 Rigmor Gustafsson konsert i Kapellet
21.30 Ida Sand konsert på dansbanan
Söndag 18/8
9.00 Serveringen öppnar
11.00 Christina Gustafsson konsert i Kapellet
12.30 Svante Söderqvist Trio Konsert i Kapellet
14.00 Vi rundar av
Serveringen öppen till 20.00
Med reservation för ändringar utanför vår kontroll. Program kommer sitta på Fjällbua, vid renbiten, kapellet och dansbanan. Ta foto på dom med din telefon så har du ett fickprogram. Behöver du hjälp med att beställa biljett så kan du få hjälp på STF, Lövåsgården eller Fjällbua.
Kom i god tid till konserter och föreläsningar. Det gäller även er som har biljett. Håll er uppdaterade på Facebook. Gilla-sidan heter kultur i Grövelsjön. Om du inte har Facebook kan du fråga någon som har. När inga konserter eller föreläsningar pågår, kan det vara aktiviteter vid dansbanan. En aktivitet som pågår hela tiden är femkamp. Föreläsningarna med Christina Gustafsson och Marja Mortensson är ett samarbete med Folkuniversitet och kostar 100:- som betalas på plats. Ingår inte i dagsbiljetten men de med 1-dags eller 3-dags biljett har förtur.